Alföld Slow bemutatkozása
Bemutatkozik az Alföld Slow Egyesület
Az Alföld Slow Egyesület 2018-ban alakult, jelenleg 19 békési település (Almáskamarás, Békéssámson, Biharugra, Csabaszabadi, Csanádapáca, Ecsegfalva, Csorvás, Doboz, Elek, Gádoros, Gyula, Kétegyháza, Kondoros, Kunágota, Lőkösháza, Magyardombegyház, Nagykamarás, Sarkad, Újkígyós) érintett az együttműködésben.
A slow mozgalmakat (slow food: komótos étkezés, citta slow: élhető város, slow travel: lassú utazás, slow tourism: lassú turizmus) megismerve, és felismerve benne a lehetőséget a térség fejlesztésére, Szebellédi Zoltán, Újkígyós Város korábbi polgármesterének kezdeményezésére Almáskamarás, Csabaszabadi, Csorvás, Doboz, Kétegyháza, Kondoros, Kunágota, Lőkösháza települések polgármesterei, illetve Gyulai Turisztikai Nonprofit Kft. vezetője, valamint a Budapesti Metropolitan Egyetem elhatározta, hogy megalapítja az Alföld Slow Egyesületet 2018-ban.
Az Egyesület tovább bővült az elmúlt években, csatlakozott hozzánk – többek közt – Elek Város, Biharugra Község, Nagykamarás Község, Sarkad Város Önkormányzata, Ecsegfalva Község és Gádoros Nagyközség Önkormányzata, a Vásárhelyi Bréda Kastély tulajdonosa, a Kondorosi Turisztikai Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. (Kondorosi Csárda), Corvus-Kora Róbert panorámakép festő, a Kodolányi János Egyetem, a Magyardombegyházi Együtt Termelő és Értékesítő Szociális Szövetkezet, valamint a Komoróczki Turisztikai Kft.
Az Egyesület jövőképe: A vidéki, fenntartható és önfenntartó élet értékké válik a lakosság és a turisták körében.
Az Egyesület küldetése, célja: az Egyesület a lassú turizmus és a lassú szemlélet elterjedését, hazai megélését, megvalósítását tartja legfontosabb feladatának. A hazai települések körében felkelteni az érdeklődést a téma iránt, az egyes részfeladatok megvalósítása, kihangsúlyozása érdekében. Célunk ebben a felgyorsult világban a pillanatok megélése, a tudatossá válás, mind az életvitelben, mind a fogyasztásban, mely egyben az egészség alapja is. Ehhez szükséges a helyi és a hazai termelő vállalkozások támogatása, erősítése, turisztikai vállalkozások bevonása.
A témákhoz (slow food, slow city, slow tourism, fenntarthatóság, élhető település, élhető közösség, stb.) kapcsolódóan konferenciák, találkozók, oktatások szervezése fontos feladat.
Tervezett feladatok:
1. Összefogás erősítése helyi és regionális szinten.
2. Konferenciák, rendezvények, programok szervezése a lassú (slow) témában.
3. Saját logóval ellátott minősítési rendszer kidolgozása.
4. Helyi szinten képzések a vállalkozások számára.
5. Marketingfeladatok ellátása a tagok számára.
6. Kiadványok készítése és terjesztése.
7. Élhető települések erősítése.
8. Helyi egyediségek, gyűjtemények, múzeumok, értéktár bemutatása.
9. A települések, vállalkozások, magánszemélyek ökológiai lábnyoma csökkentésének elősegítése.
10. Tudatosságra és figyelemre nevelés.
11. Hagyományőrzés, nemzeti és nemzetiségi, valamint helyi értékek gyűjtése, védelme.
12. Honlap üzemeltetése (www.alfoldslow.hu).
13. Együttműködés más slow mozgalmakkal, egyesületekkel.
14. Közös projektek létrehozása.