POLGÁRMESTERI KÖSZÖNTŐ
Kedves Látogató!
Tisztelettel és szeretettel köszöntöm Önt Doboz Nagyközség új honlapján!
A régi kézírásos emlékeinkben Békés vármegye községei és városai közül Doboz nevével találkozunk legelőször. Egy 1075-ből származó oklevél szerint itt laktak I. Géza király kondásai, akik a hatalmas tölgyerdőkben makkoltatták a király disznóit. A település néveredetéről több verzió is van, az egyik talán legelfogadottabb felvetés szerint a szláv dub, dubova, dubovy tölgy, tölgyes szavakból származik, de feltételezhető a régi magyar nyelv szerinti az apró sárga szilva jelentés is. Eleinte az itt élők halászattal, vadászattal, pásztorkodással foglalkoztak. A lakosság később áttért a méhészkedés mellett a mezőgazdasági termelésre is. Árpád-kori emlék a Dobozt körülvevő erdőben alkalmi menedékként funkcionálható, 11. századi földvár, Sámson vára, amelyhez legenda is kapcsolódik. A falu 1403-tól 1566-ig a gyulai uradalomhoz tartozott. 1665-ben a török teljesen elpusztította. A lakosság az erdőkben, mocsarakban keresett menedéket. Ezután a népesedési folyamatoknak köszönhetően újra lakottá vált.
1798-ban került a Wenckheim család birtokába, uradalmi központ lett. A ma általános iskolaként működő kastélyukból irányították a vésztői és csorvási, európai hírű mintagazdaság-birtokukat. Hajdan több vízfolyás szállította a vizeket Doboz határában. A 19. századi vízrendezés legfontosabb részeként a Fekete-körös jelentős mederszakaszát leválasztották a mai Kettős-körösről. A Kastélyparkba Wenchkheim Dénes építtette a neoromán stílusú Szent Kereszt Kápolnát és családi kriptát, mely csodával határos módon eredeti külső-belső épségében maradt ránk. Számos látogatója van határainkon innen és túl.
A játszótérrel, sétautakkal, padokkal rendelkező Kastélypark a legfontosabb közösségi helyszín, ahol az itt lakó családok, turisták a hétköznapokban vagy rendezvényeink idején egyedi hangulatú környezetben kapcsolódhatnak ki. 1971-ben kapott a település nagyközségi rangot. Jelenleg mintegy 4 300 lakosa van. Alapvetően ma is csendes, falusias miliőt árasztó település, amely természeti értékekben igen gazdag. A falut körülvevő erdős, fás területek nagyszerű erdei kirándulóhelyek. Ebben az idilli, csenddel, madárdallal áthatott erdei környezetben található a Fekete-és Fehér Körös összefolyásánál a mintegy 400 ingatlannal rendelkező Szanazug üdülőterület. A Kettős-Körös mindkét partján szabadstrand, kishajó-kikötő, vendéglátóhelyek és alapvető infrastruktúra várja a szabadvízi strandolás szerelmeseit, az aktív turizmus gyalogos-, kerékpáros-, evezős híveit.
A település belső területén elsőszámú természeti örökség a mintegy 3,7 hektáron fekvő kastélypark, amelyet a települést átszelő végig kacskaringózó Fekete-körös holtág szegélyez. Meg kell említenem a Kastélypark szomszédságában elhelyezkedő, Ybl Miklós által tervezett Magtárat. Kulturális értékeink közül a közösségi életünkre lehetek a legbüszkébb, ami a 26 civil szervezet aktív munkája köré szerveződik. Szeretném kiemelni a Dobozi Népművészeti Egyesületet, amelynek tagjai a különféle kulturális fesztiválok szívesen látott, népművészeti kismesterségekben jeleskedő országos hírű vendégei. Állandó kiállítóterünk a Széchy Tamás Emlékház. Helytörténeti Kiállítótér és Népi Kézműves Alkotóház kapott itt helyet, amely szépen berendezett kemencés udvarával kulturális életünk másik fő helyszíne. A településünk életét átható közösségi életnek köszönhetően rendezvényeink igen népszerűek. Ezek közül kiemelném a Mézes Fesztivált, a Szent István Napot, a Szüreti Mulatságot és az Adventi ünnepségsorozatot.
Közösségi ereje és gazdag értéktára révén Dobozról ma egy modern, élhető, európai kistelepülés képe rajzolódik ki. Ebben természetesen nélkülözhetetlen szerep jut azoknak a fejlesztési törekvéseknek és irányoknak, amelyek az infrastrukturális fejlesztések mellett turisztikai vonatkozásban is értékessé teszik. Mindezekkel együtt szeretnénk, ha Doboz és környéke nem válna a tömegturizmus helyszínévé. Magam is a falusias jellegű vendéglátás híve vagyok és településvezetőként elsősorban olyan, reálisan elérhető célokat szorgalmazok, amelyek ehhez kapcsolható fenntartható értékeket kínálnak. A faluban kedves, szorgalmas emberek élnek, ahol az értékek különbözősége nem elválaszt, hanem összeköt, ahol a közös célokért végzett munka és eredménye gazdagabbá teszi az itt élőket. Ez mindannyiunk közös sikere, közös öröme és soha véget nem érő feladata.
Őrizzük meg amink van, Sámson legendáját rejtő titokzatos erdőzugainkat, idilli szépségű egykori és régi vízfolyásainkat, példás közösségi összefogásunk eredményeként pedig elődeink velünk, bennünk élő hagyatékát. Maradjon számunkra kincseivel együtt Doboz a világ közepe!